Medicininių kanapių pacientų gyvenimo kokybė pagerėjo per 1 metų tyrimą
Neseniai JK įsikūrusių mokslininkų grupės atliktas tyrimas parodė, kad medicininės kanapės buvo susijusios su sveikata susijusios gyvenimo kokybės, nerimo ir miego kokybės pagerėjimu. Šis tyrimas papildo vis daugiau literatūros, rodančios, kad medicininės kanapės gali padėti pacientams, sergantiems lėtinėmis sveikatos ligomis, pagerinti jų savijautą. Tyrime taip pat pastebėtas sumažėjęs opioidinių vaistų vartojimas tarp kanapių pacientų ir nustatyta, kad pacientams, kuriems buvo paskirta džiovintų kanapių žiedų (palyginti su tinktūromis ir pastilėmis), greičiausiai pasireiškė klinikinis pagerėjimas.
Sudėtinga ir niuansuota kanapių tyrimo užduotis
Kanapių augalas yra neįtikėtinai sudėtingas ir kintamas vaistas. Jame yra daugiau nei 400 cheminių junginių, iš kurių daugiau nei 100 turi žinomą medicininį poveikį. Šių cheminių medžiagų kanapėse yra skirtingais kiekiais ir deriniais, priklausomai nuo daugelio veiksnių: konkrečios padermės, auginimo būdo, perdirbimo būdo ir vartojimo būdo.
Kai stebėjimo tyrimai tiria kanapių vartojimą, jie dažnai užfiksuoja įvairiausių medžiagų, ne tik kanapių, rezultatus. Labiau kontroliuojami tyrimai - jų nėra daug - linkę sutelkti dėmesį į vieną ar du izoliuotus kanapių komponentus. Nors šie tyrimai pateikia konkretesnius rezultatus, jie mums daug nepasako apie tai, kaip įvairūs junginiai sąveikauja tarpusavyje. Dėl to kanapes labai sunku mokytis.
Tačiau šio tyrimo autoriai nusprendė pasirinkti kitą kelią: Jie ištyrė specifinių medicininių kanapių komponentus ir jų poveikį pacientų gerovei. Stebėdami aptariamų medicininių kanapių duomenis, jie tikėjosi surinkti duomenis, kurie galėtų suteikti mums konkretesnės informacijos apie kanapių poveikį.
Ar kanapės gali pagerinti gyvenimo kokybę?
Šiame tyrime mokslininkai išanalizavo duomenis iš 1,378 medicininių kanapių pacientų JK. Apie 40 proc. pacientų tyrimo pradžioje jau buvo vartotojai; likusi dalis nebuvo.
Šiems pacientams buvo paskirti įvairūs specifiniai kanapių variantai, įskaitant įkvepiamą džiovintą žiedą, poliežuvinius aliejus arba jų derinį (atsižvelgiant į paciento medicininius poreikius).
Tyrimo pradžioje mokslininkai surinko informaciją apie pacientų demografiją, būklę, vaistus ir profesijas, taip pat jų istoriją su kanapėmis, kitais narkotikais ir alkoholiu. Pagrindinės pacientų kanapių vartojimo priežastys buvo įvairios, tačiau dažniausios priežastys buvo lėtinis skausmas, neuropatinis skausmas, fibromialgija ir nerimas.
Pradėjus tyrimą, pacientams buvo pateikti įvairūs savarankiški vertinimai, kuriuos jie galėjo naudoti apibūdindami savo su sveikata susijusią gyvenimo kokybę, nerimą ir miego kokybę. Pirmasis įvertinimas buvo atliktas prieš pacientams pradedant vartoti kanapių vartojimo režimą. Pacientams buvo suteikti papildomi įvertinimai 1, 3, 6 ir 12 mėnesių į programą.
Išanalizavę metus trukusio tyrimo duomenis, autoriai nustatė statistiškai reikšmingą visų priemonių - nerimo, miego kokybės ir su sveikata susijusios gyvenimo kokybės - pagerėjimą nuo pradinio lygio kiekviename etalone. Duomenys rodė, kad kanapės buvo naudingos šiems pacientams. Tyrime dalyvavę pacientai, vartoję opioidinius vaistus, taip pat pranešė, kad tyrimo metu sumažino opioidų vartojimą. Didžiausias sumažėjimas (5,66 proc.) įvyko po vienerių kanapių vartojimo metų.
Džiovinti kanapių žiedai parodė didžiausią poveikį
Įdomus posūkis, tyrimas taip pat parodė, kad pacientai, kuriems buvo išrašyti džiovinti kanapių žiedai, o ne vien tik poliežuvinės kanapių parinktys, pavyzdžiui, tinktūros ar pastilės, patyrė daugiau esminio poveikio. Džiovinti žiedai yra žaliavinė kanapių forma, paprastai vartojama rūkant ar garinant. Kita vertus, poliežuvinės yra labiau apdorota kanapių forma, kuri gali būti absorbuojama per burnos gleivinės membranas.
Nors pacientų, vartojusių ir kanapių žiedus, ir poliežuvines kanapes, rezultatai buvo panašūs į tų, kurie vartojo tik kanapių žiedus, pacientų, vartojusių tik poliežuvines gėles, pagerėjimas buvo ne toks reikšmingas. Nepaisant to, šie pacientai, palyginti su pradine liga, kiekvienos registracijos metu pastebėjo pagerėjimą.
Nors maždaug penktadalis pacientų patyrė neigiamą šalutinį kanapių poveikį, dauguma šių šalutinių reiškinių buvo vidutinio sunkumo arba lengvi. Tyrėjai pastebėjo, kad dažniausi šalutiniai reiškiniai buvo nuovargis, mieguistumas (per didelis mieguistumas), burnos džiūvimas, letargija ir galvos skausmas. Vienas iš 1 378 pacientų patyrė vieną psichozės epizodą. Galiausiai, pacientai, kurie tyrimo pradžioje jau vartojo kanapes, parodė mažesnį neigiamą šalutinį poveikį nei tie, kurie buvo abstinentai.
Mums reikia daugiau kanapių tyrimų
Nors šis tyrimas suteikia vertingų įžvalgų ir palaiko idėją, kad kanapės gali pagerinti mūsų gyvenimo kokybę, jis turi tam tikrų apribojimų. Kaip stebėjimo tyrimas, jis negali įrodyti, kad kanapės sukėlė pagerėjimą, tik tai, kad egzistuoja koreliacija. Be to, kadangi daugelis pacientų jau buvo kanapių vartotojai, tyrimas gali būti šališkas jų atžvilgiu, nes kanapės jiems yra akivaizdžiai veiksmingos. Būsimi tyrimai turėtų apimti atsitiktinių imčių ir kontroliuojamus dvigubai aklus tyrimus.