Kanapių vartojimas nėštumo metu JAV didėja, ir daugeliui žmonių gali kilti klausimas, kokį poveikį ši tendencija gali turėti vaikams. Kai kurie ankstesni tyrimai parodė, kad prenatalinis kanapių poveikis gali padidinti autistiškų vaikų tikimybę. Tačiau neseniai atliktas tyrimas - vienas didžiausių kada nors atliktų kanapių ir autizmo tyrimų - parodė, kad kanapių poveikis ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu nesukėlė didesnių autizmo diagnozės šansų.
Kas yra autizmas?
Autizmas klasifikuojamas kaip raidos sutrikimas. Tai daro įtaką tam, kaip žmonės bendrauja su kitais, bendrauja, mokosi ir patiria gyvenimą. Vienas iš 36 Amerikiečiams diagnozuotas autizmas; Simptomai paprastai pasireiškia per pirmuosius dvejus žmogaus gyvenimo metus. Autizmas taip pat yra spektro būklė - jis apima daugybę skirtingų simptomų, kuriuos asmuo gali patirti, ir gali prireikti skirtingo lygio sveikatos priežiūros pagalbos.
Kai kurie iššūkiai, su kuriais gali susidurti autistiški žmonės, yra bendravimo stilius, kurį ne autistiškiems žmonėms sunku suprasti, turintys jutimo problemų dėl padidėjusio ar sumažėjusio jutimo suvokimo ir turintys daugiau pasikartojančių ar ribotų elgesio modelių nei ne autistiški bendraamžiai.
Nors medicininėje literatūroje autizmas klasifikuojamas kaip sutrikimas, daugelis autizmo šalininkų nurodo, kad daugelis autizmo "simptomų" iš esmės nėra problemiški ar sutrikę; jie tiesiog prieštarauja ne autistiškiems lūkesčiams, palikdami autistiškus žmones marginalizuotus.
Ankstesni kanapių poveikio ir autizmo tyrimai
Neseniai atliktas tyrimas, kurį atliko "Kaiser Permanente" ir UC San Francisko mokslininkai, įvertino, ar kanapių vartojimas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu gali padidinti tikimybę, kad moteris pagimdys autistišką vaiką. Autizmas buvo susijęs su įvairiomis galimomis aplinkos priežastimis, tačiau dauguma tyrimų nurodo, kad pagrindinė priežastis yra genetika.
Vienas tyrimas, paskelbtas 2020 m., Nustatė ryšį tarp prenatalinio kanapių vartojimo ir autizmo, todėl kilo klausimų, ar kanapių vartojimas gali sukelti autizmą. Tačiau kiti tyrimai nerado jokių asociacijų. Deja, šiuose tyrimuose buvo naudojami savarankiško pranešimo metodai, kurie galėjo iškreipti rezultatus dėl galimo nepakankamo pranešimo apie kanapių vartojimą.
Neseniai "Kaiser" / UCSF mokslininkai naudojo griežtesnius metodus, kad nustatytų, ar prenatalinis kanapių vartojimas sukėlė didesnį vaikų autizmo lygį.
Prenatalinių kanapių ir autizmo tyrimas
Šis naujausias tyrimas buvo vienas didžiausių kada nors atliktų šia tema (jis apėmė 178 948 nėštumus), tačiau jame taip pat buvo panaudotas patikimesnis duomenų rinkinys apie kanapių vartojimą ir autizmą. Tyrimas apėmė informaciją iš "Kaiser Permanente Northern California" integruotos sveikatos priežiūros sistemos, kuri visuotinai tikrina nėščius asmenis dėl kanapių vartojimo - tiek savarankiškai pranešant, tiek atliekant šlapimo toksikologijos testą. Kaiseris taip pat reguliariai tikrina ir vertina vaikus dėl autizmo. Tyrėjai į savo analizę taip pat įtraukė susijusius veiksnius, tokius kaip sociodemografiniai duomenys, papildomi vaistai ir medžiagos, kurias vartoja motina, ir bendros sveikatos būklės.
Prenatalinis kanapių vartojimas, nesusijęs su autizmu
Nors pradinė analizė parodė ryšį tarp autizmo ir prenatalinio kanapių vartojimo, ryšys išnyko pakoregavus tokius veiksnius kaip sociodemografinės charakteristikos ir motinos sveikatos būklė.
Šis asociacijos trūkumas rodo, kad motinos, vartojančios kanapes nėštumo metu, dažniau turi autistiškų vaikų - ne dėl pačių kanapių, bet dėl kitų veiksnių, kurie taip pat padidina kanapių vartojimo tikimybę.
Nors mokslininkai nenustato šių konkrečių veiksnių, šie rezultatai neturėtų stebinti: viena vertus, autizmas turi didelį paveldimą lygį. Be to, kanapės kartais naudojamos kaip veiksmingas autizmo simptomų gydymas. Atskiri tyrimai parodė, kad autistiški asmenys paprastai turi mažesnį endokanabinoidų kiekį savo kūnuose, o tai gali reikšti endokanabinoidų sistemos sutrikimą. Motinos, sergančios autizmu ar kitomis ligomis, susijusiomis su tais pačiais genais kaip ir autizmas, dažniau vartoja kanapes ir turi autistiškų vaikų; Ši koreliacija gali padėti paaiškinti pradinius tyrimo rezultatus. Vis dėlto tik daugiau tyrimų pateiks galutinius atsakymus į šiuos klausimus.
Apribojimai ir būsimi tyrimai
Šiame tyrime buvo naudojama griežta metodika su dideliu ir įvairiu duomenų rinkiniu. Vis dėlto jį ribojo tai, kad kanapių vartojimas buvo matuojamas tik ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu. Būsimi tyrimai turėtų įvertinti kanapių vartojimą nėštumo metu ir, idealiu atveju, įtraukti tokią informaciją kaip pačios kanapių metodai ir dozavimas.
Nors šis tyrimas rodo, kad prenatalinis kanapių vartojimas nėra susijęs su autizmu, autoriai vis dėlto įspėja, kad yra įrodymų, jog kanapės gali paveikti vystymąsi kitais būdais ir jų reikėtų vengti nėštumo metu.